Statystyki ilości zachorowań na raka piersi są alarmujące - twierdzą lekarze. Naukowcy winią zarówno otyłość, alkohol, opóźnianie macierzyństwa jak i coraz szybsze tempo życia. Każdego roku rak piersi diagnozowany jest u około 47 700 kobiet na całym świecie.
Ilość zachorowań na raka piersi podwoiła się w stosunku do statystyk przeprowadzonych 30 lat temu. Eksperci apelują do kobiet, aby więcej dbały o siebie - mniej piły, utrzymywały prawidłową wagę oraz systematycznie ćwiczyły. Naukowcy spostrzegli także, że niektóre formy raka piersi są wywoływane przez estrogeny (hormony płciowe), na które wpływ ma otyłość, spożycie alkoholu oraz rodzenie dzieci. Wpływ może mieć także podejmowana każdego roku przez wiele kobiet - terapia zwalczająca objawy menopauzy. Dane wyraźnie pokazują wzrost liczby zachorowań: 47 700 w 2008 r., 42 400 w 1999 r. i tylko 24 120 w 1978 r.
Kobiety są najbardziej narażone na raka piersi po osiągnięciu menopauzy we wieku od 50 do 69 roku życia. Prawie połowa wszystkich zachorowań dotyczy tej grupy wiekowej. Lekarze uważają, że wiele nowotworów spowodowanych jest przez niezdrowy tryb życia, dlatego zachęcają kobiety do zmiany nawyków żywieniowych oraz zmiany trybu życia - szczególnie w okresie menopauzy. Badania wykazały, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi po menopauzie nawet do 30%. Alkohol również zwiększa ryzyko nowotworu - wcześniejsze badania udowodniły, że picie nawet jednego kieliszka wina dziennie może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi o jedną piątą. Opóźnianie macierzyństwa lub brak dzieci może także mieć wpływ na zwiększenie czynnika ryzyka wystąpienia nowotworu. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety zmieniły swoje niezdrowe przyzwyczajenia, a statystyki zachorowań powinny być potraktowane jako sygnał alarmowy.
Świadomość kobiet na temat raka piersi poprawia się m.in. dzięki licznym kampaniom informacyjnym. Kobiety coraz częściej dbają o swoje zdrowie, a w rezultacie przeprowadzane badania pozwalają na wczesne wykrycie raka i osiągnięcie zadowalających wyników leczenia. Na niektóre czynniki ryzyka tj. starzenie się nie mamy wpływu - pomimo tego warto zapobiegać chorobie innymi sposobami. Według badan przeprowadzonych w 2009 roku okazało się, że 40% zachorowań na raka piersi można było uniknąć, gdyby tylko zostały wprowadzone zmiany w stylu życia.