Dziś wchodzi w życie ustawa ponownie powołująca do życia zlikwidowany 4 lata temu Fundusz Alimentacyjny. Według zawartych w niej zapisów kwota wypłacana rodzicom uprawnionym do pobierania świadczenia alimentacyjnego będzie zgodna z wyrokiem sądu, ale nie może być wyższa niż 500 złotych na każde dziecko.
Otrzymają ją osoby, w rodzinie których miesięczny dochód na osobę jest niższy niż 725 złotych netto, niezależnie od tego, czy wychowują dziecko samotnie, czy w nowym związku. Wypłacane do tej pory świadczenie czyli tzw. zaliczka alimentacyjna przysługiwało tylko rodzicom samotnie wychowującym dzieci.
Alimenty z Funduszu będą wypłacane przez gminy. Nowa ustawa ma także zdyscyplinować osoby, które uchylają się od płacenia alimentów. Będą oni wpisywani do Krajowego Rejestru Długów, co praktycznie uniemożliwi im korzystanie z kredytów i znacznie utrudni zakupy ratalne. Dłużnicy, którzy będą tłumaczyć swoje postępowanie tym, że nie mają dochodów, będą musieli zarejestrować się w urzędzie pracy, a gminy będą mogły kierować ich do robót publicznych i interwencyjnych.
W najbardziej skrajnych przypadkach uchylania się od płacenia alimentów dłużnikowi może grozić kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności na okres 2 lat.