Międzynarodowa Kampania Białej Wstążki rusza w Polsce
2008/11/24 17:40:00
Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" w ramach 16 Dni Akcji Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, organizuje kampanię informacyjno - edukacyjną dotyczącą przemocy w relacjach partnerskich - „Biała Wstążka". Pomiędzy 25 listopada a 10 grudnia będzie zachęcać do noszenia białej wstążki oraz promować pozytywne wzorce zachowania.
„Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa, na której będziemy zachęcać do uczenia się otwartej komunikacji i budowania bezpiecznych relacji w rodzinie. Podczas całej akcji Zespół Stowarzyszenia „Niebieska Linia" organizuje również dni otwarte, w trakcie których do późnych godzin popołudniowych dyżurować będą nasi konsultanci." - zapewniają organizatorzy akcji. Przemoc w rodzinie jestpoważnym problemem w wielu polskich rodzinach. Badania prowadzone w ostatnich latach na zlecenie Biura Polityki Społecznej Urzędu Warszawy pokazały, że aż 40% ankietowanych nie wie kogo ma poinformować, gdyby usłyszał, że u kogoś w domu jest głośna awantura czy bicie; tylko co drugi badany uważa, że zdrada przez żonę w żadnym stopniu nie usprawiedliwia przemocy męża wobec niej; ok. 10.000 tys. osób starszych zamieszkujących w Warszawie doznaje przemocy ze strony swoich bliskich lub opiekunów, w większości są to kobiety.
Kampania Biała Wstążka jest prowadzona w ponad 50 krajach i skierowana głównie do mężczyzn i chłopców. Przybiera ona różne formy i hasła, natomiast łączy ją wspólnota celu, jakim jest powstrzymanie przemocy. Dzień 25 listopada został wybrany dla upamiętnienia zamordowania działaczek opozycyjnych, feministek - sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) - 25 listopada 1960 roku za dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany. W 1999 r. ONZ uznało oficjalnie 25 listopada Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.
„Nie uważamy, że mężczyźni są źli z natury i że wyłącznie oni stosują przemoc, natomiast badania pokazują, że to oni częściej sięgają po przemoc jako argument. Jednocześnie uważamy, że wszyscy mężczyźni mogą przyczynić się do zatrzymania przemocy wobec kobiet. Tym bardziej, że badania antropologiczne wykazały, iż wcześniejsze społeczeństwa używały mniej przemocy niż obecnie. Mężczyźni poprzez przemoc często wyrażają swój gniew lub niepewność." - wyjaśniają organizatorzy. Hasło kampanii brzmi: „Mam przewagę - chronię i opiekuję się!".