W ciągu kilkunastu ostatnich lat sprawa godzenia życia zawodowego z prywatnym znalazła się w centrum europejskiej polityki związanej z zatrudnieniem i rodziną. Prowadzone do tej pory badania skupiały się na kobietach - głównie dlatego, że udział kobiet w życiu ekonomicznym i na rynku pracy powoli, ale systematycznie rośnie.
Obecnie uwaga badaczy koncentruje się coraz częściej na mężczyznach: okazuje się bowiem, że oni również mają poważne problemy z godzeniem życia zawodowego z prywatnym. W Polsce projektem „Rola mężczyzn w rodzinie i pracy” zajęło się łódzkie Centrum Praw Kobiet, a jest on finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Biura do Spraw Równości Płci przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rządu Grecji.
Przedmiotem prowadzonych badań jest analiza pojmowania przez polskich mężczyzn ról obu płci w pracy i życiu prywatnym, a także identyfikacja zawodowych, społecznych i kulturalnych aspektów, które powstrzymują mężczyzn przed podjęciem aktywniejszej i bardziej odpowiedzialnej roli w rodzinie, zwłaszcza w opiece nad dzieckiem. Wyniki badań zostaną wykorzystane w kampanii mającej na celu zwiększenie wrażliwości ojców i dostarczą podstaw do analizy porównawczej między krajami partnerskimi, której wynikiem będzie zbiór propozycji zmian na narodowym i europejskim poziomie.
Prowadzone w Europie od lat 80 - tych badania wykazywały trudności w godzeniu życia zawodowego z prywatnym związane z nowymi wymogami rynku pracy (większa liczba godzin, konkurencja itp.), a także presją związaną z nowym stylem życia, nawarstwiającymi się dziennymi obowiązkami i odmiennymi rolami, jakie pełnią w rodzinach kobiety i mężczyźni.
Obecnie obserwuje się, że w krajach europejskich liczba mężczyzn aktywnie uczestniczących w obowiązkach rodzinnych rośnie. Jest to rezultat coraz większej liczby obowiązków pracujących zawodowo matek, a także zmieniających się stereotypów związanych z rolami rodziców.
W związku z zaistniałymi zmianami kraje członkowskie Unii Europejskiej chcą z jednej strony pomagać kobietom szukającym swego miejsca na rynku pracy, a z drugiej wspierać mężczyzn w zwiększaniu ich roli w życiu rodzinnym. Szczególną uwagę zwraca się tu na trudności związane z wprowadzaniem w krajach Unii nowych dyrektyw związanych z urlopami rodzicielskimi - zwłaszcza ojcowskimi.
Polskie ustawodawstwo powoli dostosowuje się do standardów prawa europejskiego, ale poza problemami z wprowadzaniem poszczególnych ustaw, zbyt mały nacisk kładzie się na promocję godzenia życia zawodowego i prywatnego mężczyzn. Do wprowadzenia szerszych reform w polskim społeczeństwie mają między innymi przyczynić się prowadzone obecnie badania.