„Gazeta Wyborcza” objęła patronatem cykl konferencji „Rodzina dzieci bez przyszłości”. W „Gazecie” i jej lokalnych wydaniach pojawią się teksty o palących problemach polskiej polityki społecznej, metodach pracy z rodzinami z marginesu i rozmowy z ekspertami.
Konferencje odbywają się w dniach 18 lutego - 6 marca w 12 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Słupsku, Katowicach, Poznaniu i Łodzi. Organizator - Federacja na rzecz Reintegracji Społecznej - ma zamiar pokazać, że rodziny z tzw. marginesu potrzebują pomocy i aktywizacji, a oferowana przez państwo opieka społeczna bywa powierzchowna i niewystarczająca.
Federacja na rzecz Reintegracji Społecznej organizuje cykle konferencji „Dzieci bez przyszłości” od 6 lat. Należą do niej praktycy z zakresu resocjalizacji i pracy społecznej. Konferencje służą wymianie doświadczeń i popularyzacji nowoczesnej fachowej wiedzy na temat pracy socjalnej z ludźmi z marginesu społecznego. Poprzednie cykle konferencji „Dzieci bez przyszłości” poświęcone były pomocy społecznej, edukacji - temu, w jaki sposób szkoła naznacza i eliminuje dzieci ze środowisk zmarginalizowanych, oraz działaniom wymiaru sprawiedliwości - co się dzieje z dziećmi, kiedy trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych, gdy wkracza kuratela i sąd rodzinny.