Komitet Ochrony Praw Dziecka w dniach 28 października – 1 grudnia organizuje cykl wykładów otwartych „Jak pomóc dziecku przeżyć rozstanie rodziców”.
KOPD podejmuje temat rozstań rodziców z uwagi na wzrastające liczbę rozwodów. W samym tylko roku 2006 sądy rodzinne orzekły rozwód wobec 72 tys. par małżeńskich wychowujących w momencie rozwodu 67 tys. nieletnich dzieci. Jest to najwyższa liczba rozwodów w dotychczasowej historii Polski, co w praktyce oznacza rozpad co trzeciego związku.
„Wiemy, że w sytuacji rozstania wszyscy członkowie rodziny ponoszą straty psychologiczne, społeczne i materialne i potrzebują wsparcia z zewnątrz. Dzieci są szczególnie narażone na skutki rozstania, a ich prawa i potrzeby są wówczas zagrożone. Dziecko w sytuacji rozwodu rodziców czuje się osamotnione, bezradne i traci poczucie bezpieczeństwa. Poczucie opuszczenia zazwyczaj jest bardzo intensywne i zostawia trwałe ślady w psychice: obniżone poczucie wartości i bezpieczeństwa, wyuczona bezradność, nieumiejętność tworzenia zdrowych relacji, zaburzenia zachowania oraz skłonność do uzależnień. Rozwodzący się rodzice koncentrują się na sobie i na konflikcie, tracąc z pola widzenia dzieci i ich potrzeby. W wielu rodzinach, w których dorośli nie potrafią poradzić sobie ze stresem rozwodowym nieświadomą ofiarą staje się dziecko: jest „kartą przetargową” rodziców, przedmiotem gry i manipulacji i nie ma wpływu na zmianę swojej sytuacji” - mówią psycholodzy Centrum Interwencyjnego KOPD, wykładowcy prowadzący zajęcia.
Zarys tematyczny wykładów: Jak zadbać o siebie w sytuacji rozstania? Formy pomocy dzieciom i rodzinom; Para podczas kryzysu – dynamika związku; Jak reagujemy na rozpad związku? Fazy rozstania; Jak dzieci w różnym wieku reagują i przeżywają rozstanie rodziców?; Jak pomóc dziecku jak najlepiej przeżyć rozstanie rodziców?; Wpływ rozstania rodziców na relacje w całej rodzinie; Jak skorzystać z mediacji rodzinnych?; Rodzina rekonstruowana – problemy i wyzwania.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »